1xbet betist supertotobet

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

2020 hacca gidiş tarihi ne zaman. İşte detaylar.

TÜRSAB TV’de yayınlanan Turizme Global Bakış programında bu hafta Suudi Arabistan’ın yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini açıklaması, Antalya'daki hacca gidecek vatandaşlarımızda üzüntüye neden oldu.

2020 hacca gidiş tarihi ne zaman. İşte detaylar.

Suudi Arabistan, yaptığı resmi açıklama ile haccı bu sene için sadece yurt içinde kısıtlı sayıda kişiyle yapacağını açıkladı. Açıklamayı Antalya'da hac sırası bekleyen vatandaşlar  üzüntüyle karşılarken, ne zaman hac kapılarının açılacağı ise merak konusu oldu.

Türkiye’de hac ve umre organizasyonu yapan bin civarındaki seyahat acentasını ilgilendiren bu açıklamayla ilgili TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, programda bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Şahin, “Her yıl hac için 2,5 milyon kişi Suudi Arabistan’a gidiyor. Orada yaşayanlarla birlikte yaklaşık 4 milyon kişi hac yapıyor. Ülkemizden 83 bin kişi bu yıl hacca gidecekti. Salgın tüm dünyada sıfırlanmadığı için risk devam ediyor.

Beklediğimiz açıklama geldi. Bu haberi bekliyor olsak da meslektaşlarım ile buruk bir ruh hali içindeyiz, dokunsanız ağlayacak haldeyiz. Duamız önümüzdeki sene daha sağlıklı daha fazla hacıyla Kabe’de bulunmak, Beytullah’a yeniden kavuşmak” dedi. “Hac ücretlerinin iadesi ile ilgili karar verme yetkisi Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu’nda. TÜRSAB da bu kurulun üyesi“ diyen Diyaeddin Şahin, hacca gitmek için gerekli her şeyi yapmış kimsenin ve seyahat acentalarının mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi.


Seyahat acentalarının 27 Şubat itibarıyla salgın nedeniyle sonlandırılan umre ile ilgili hava yollarına yaptıkları ödemeleri halen alamadığına dikkat çeken Diyaeddin Şahin, hac umre organizasyonu yapan seyahat acentaları için devletten destek beklediklerini ifade etti. “Normal şartlarda haccın ardından eylül ayında umre başlardı ancak benim görüşüm uzunca bir süre umre olmayacağı yönünde. Bu nedenle hac ve umre turu yapan seyahat acentalarının ayakta kalmaları çok zor. 15 bin çalışanı olan ve en az 70-80 bin kişinin ekmek yediği sektörümüzün devletin direkt dokunuşuna ihtiyacı var.  Hac ve umre acentaları, KGF kredilerinden faydalanamıyor, onlara farklı bir uygulama getirmeleri gerekiyor. Teminat mektuplarımız var, çok ciddi rakamlar. Bunların alınmaması yönünde bankalarla görüşmeler yapıyoruz. 2021 için Suudi Arabistan’nın kriterleri henüz belli değil” sözleriyle yaşanan sıkıntıları özetledi.

Tarih: 24-06-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum