içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı! O ilaç zaten deneniyor!

Dün akşam saatlerinde twiter hesabı üzerinden Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın koronavirüse karşı işe yaradığını duyurduğu Dornaz Alfa ilacı ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ilk açıklamayı yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı! O ilaç zaten deneniyor!
Haberi Sesli Dinle

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın twitter hesabından duyurduğu ilaca Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap'tan itiraz geldi. Prof. Dr. Alpay Azap, ilacın şu ana kadar Türkiye'de hiç kullanılmadığını, başka ülkelerde de klinik çalışma amacıyla çok küçük hasta gruplarında kullanıldığını belirtti.

Prof. Dr. Azap, Haber Global'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Çok olağanüstü günlerden geçiyoruz. Hastalık hızlı bir şekilde yayılıyor ve herkes elinden gelenin en fazlasını yapmaya çalışıyor. Bunun heyecanı ile bilimsel akış şemalarının dışına çıkarak açıklamalarla karşılaşıyoruz. Ben bunu araştırmacıların heyecanına ve hastalığın çok yayılıyor olmasına bağlıyorum.

Bu tür heyecanlı açıklamalar insanlarda gereksiz ve bilimsel zemini olmayan güven ve umut duygusuna sebep oluyor. Daha sonra hayal kırıklığı ve umutsuzluk gelişebilir diye endişelerim var benim kişisel olarak. O yüzden bunları çok dikkatli bir şekilde değerlendirmek lazım. Çok sayıda çalışmalar var ama hala tedavide etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilacımız yok."

İlacın tedavide kullanılma ihtimali var mı sorusuna ise: "Tedavi için kullanıma girme olasılığı var demek doğru olur. Pek çok ilaç için de bu durum söz konusu. Bizim için bir ilacın hastalık tedavisinde kullanılabilir olması için karşılaştırmalı, kontrollü çalışmalara ihtiyaç var. Ancak o zaman bunun fazladan bir katkısı olduğunu söyleyebilirsiniz. Hastalar üzerinde denenmesi gerekiyor." ifadeleri ile cevap verdi.

Tarih: 17-04-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum