içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Büyük değerlerin isimleri Kepez’in kütüphanelerinde yaşayacak

Kepez Belediyesi’nin Eylül ayı meclisinde alınan kararla Eski Pil Fabrikasının Sosyal Tesis binasına kurulmakta olan kütüphaneye fabrikanın kuruluşundaki büyük emeklerine hürmeten Necmettin Erbakan, Altınova’daki Kütüphaneye usta yazar Yahya Kemal, Özgürlük’teki kütüphaneye Türk rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, Yükseliş’teki Kütüphaneye Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu’nun adı verildi.

Büyük değerlerin isimleri Kepez’in kütüphanelerinde yaşayacak

Kepez Belediye meclisinin Eylül ayı olağan toplantısında 15’i yazılı, 3 önerge olmak üzere 18 gündem maddesi görüşüldü. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, başkanlığında belediye binasındaki meclis salonundaki toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Eski Pil Fabrikasının Sosyal Tesis binasında kurulmakta olan kütüphaneye fabrikanın kuruluşundaki büyük emeklerine hürmeten ‘Necmettin Erbakan Kütüphanesi’ adının verilmesi,  fabrikanın yönetici lojmanı binasında; 1974 Kıbrıs Barış Harekatının hatıralarının sergileneceği Anı Evine de K.K.T.C Antalya Anı Evi isminin verilmesi gündeme taşındı.  Gündem maddeleriyle ilgili bir açıklama yapan Başkan Tütüncü, “Eski pil Fabrikasını tıpkı Dokuma gibi bir kültür sanat ve spor tesisi gibi özünden koparmadan, tarihi hatıralarından ayırmadan burayı kültür sanat adasına, kent parka, bir millet bahçesine dönüştürmeyi hedefliyoruz. “ dedi.

PİL FABRİKASINA ERBAKAN KÜTÜPHANESİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Eski Pil Fabrikasında ilk çalışmanın sosyal tesisin kütüphaneye dönüştürülmesi ve ikinci çalışmanın da Yönetici lojmanı binasının 1974 Kıbrıs Barış Harekatının hatıralarının sergileneceği ‘Anı Evi’ olduğunu bildirdi. Başkan Tütüncü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosluğu ile ortaklaşa bir çalışmayla buranın bir anı evine dönüştürüleceğini ve KKTC Antalya Anı Evi adının verileceğini belirtti. 1974 Kıbrıs Barış Harekatında haberleşmenin en önemli aracı olan pil konusunda yaşanan sıkıntıların üzerine Türkiye’de bir fabrika kurulması kararı alındığını ve 37. Cumhuriyet hükümeti tarafından da bugünkü fabrika alanının seçildiğini de sözlerine ekledi.  1975 yılında kurulan pil fabrikasını Dokuma gibi aynı haliyle korumak suretiyle bir takım projeleri hayata geçirecekleri belirten Başkan Tütüncü, “Fabrikanın büyük binasına Türk sanayi tarihini özetleyen bir müze kurmayı planlıyoruz. Çocuklara yönelik kreş binası yine çocuklara yönelik oyuncak kütüphanesi olacak. Spor salonu, futbol sahası, açık hava sineması bunları da olduğu gibi kuruyoruz.  Bugün verdiği emeklere hürmeten kütüphanede Necmettin Erbakan’ın adını yaşatacağız. Kıbrıs’taki mücadeleyi anlatan Anı Evi’ çalışmamızı da Pil Fabrikasında gerçekleştireceğiz.  Bu tesislerde 37. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit’in de ismini yaşatacağız, Maliye Bakanı Deniz Baykal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdül Kerim Doğru büyüğümüzün ismi de diğer tesislerde yaşatılacak. “  diye konuştu.

KEPEZ’DE VEFA ÖRNEĞİ
Meclise önerge ile taşınan Altınova Orta Mahalledeki kütüphaneye Yahya Kemal Kütüphanesi, Özgürlük Mahallesindeki kütüphaneye Türk rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, Yükseliş Kütüphanesine Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu’nun adının verilmesi de oy birliğiyle kabul edildi.

Tarih: 02-09-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum