içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Dikkat! Cildi olumsuz etkiliyor!

Cildimiz en büyük organımızdır.Dış etkenlerden ayrı olarak günlük yapılan bazı hatalar da cildi olumsuz yönde etkiler.Peki nedir bunlar ? Medikal Estetik Hekimi Dr.Cenk Gül konu ile ilgili bilgiler verdi.

Dikkat! Cildi olumsuz etkiliyor!

Buhar Banyosu
Cilt bakımı ve temizliği düşünüldüğü zaman akla gelen yüzü fazla yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamak gelir.Fakat sık uygulanan buhar banyosu yüzü çok fazla ısıtır buna bağlı olarak cildin asit ve su dengesinde bozulma meydana gelir.Böyle olunca da cilt egzaması gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar yada alevlendirebilir. Sık buhar banyosu uygulamasından kaçınılması uygun olacaktır

Sigara
Sigara tüm vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi cilt sağlığını da olumsuz yönde etkiler.Sigara tüketimi cildi hızlı yaşlandırır,elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve cilt kuruluğuna zemin hazırlar.Ciltte renk değişimlerini de yol açan sigara,cilt için en az güneş kadar zararlıdır.

Cilt Temizliğini Önemsememek
Cilde uygun olan ürün kullanmamak nasıl ciltte problemlere yol açıyorsa cildi düzenli temizlememekte sorunlara zemin hazırlar. Cildin temizlenmesi akne oluşumunu,cildin yaşlanma sürecini,mat görünmesini engellemeye yardımcı olur.

Gözleri Şiddetli Ovuşturmak
Gözleri ovuşturmak göz sağlığı için zararlı bir durumdur.Ancak aynı zamanda göz çevresindeki deri için de zarar teşkil eder.Gözleri ovuşturmak göz çevresindeki ince cilde zarar verir ve esnemesine ayrıca sarkmasına neden olur.

Düzensiz Uyku
Vücudun kendini yenilediği en önemli zamanlar uyku esnasında olur.Düzensiz uyku tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi ciltte bundan etkilenir. Yeterli ve dengeli bir uyku sağlıklı bir cilt için büyük önem taşımaktadır. Güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonu salgılanımı uyku sırasında meydana gelir.Yine gece uykusunda HGH (insanlarda büyüme hormonu) artış gösterir.Bu da vücut dokularının tekrar inşasına katkı sağlar ve hasar meydana gelmiş hücrelerin yerini alması için fazlalaşan hücre üretimini teşvik eder.Buna bağlı olarak cildin genç,diri,parlak ve nemli kalmasında yardımcı olur.

Şeker Tüketimi
Şekerli gıdalar kolajen yıkımını arttırır bu durumda da cildin yaşlanma hızı artar ve akne oluşumu meydana gelebilir. 

Tarih: 02-09-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum