1xbet betist supertotobet
ilbet

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Dolu felaketine, Dolusavar!

Finike Belediyesi, ilçede bazı günlerde etkili olan ve tarım alanlarında büyük zarara yol açan dolu felaketinin önüne geçmek için çalışma başlattı.

Dolu felaketine, Dolusavar!

Finike’de Dolu Felaketi ile Teknolojik Mücadele Projesi çerçevesinde 10 adet dolu savar makinesi temini için hibe projesine başvuruldu. Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, projenin hayata geçmesiyle birlikte dolu felaketine son vermeyi ve üreticilerin afetten zarar görmesinin önüne geçmeyi düşündüklerini ifade etti.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Başkan Geyikçi, “Finike Belediyesi olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Dış İlişkiler Mali Yardımlar Daire Başkanlığına, İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programına başvurumuzu yaptık. Bakanlığımızdan, Belediyemize 10 adet dolu savar makinesi hibe edilmesi için 25 Aralık tarihinde resmi işlemlerimizi başlattık. Proje başvurumuza önümüzdeki 2-3 ayın sonunda yanıt verilmesini bekliyoruz. İnşallah projemiz kabul edilir ve Bakanlığımız dolu savar makinelerini ilçemize gönderir. Ayrıca öğrencilerimize iklim değişikliği ile ilgili seminerler verilecek” dedi.

Başkan Geyikçi, “Her bir dolu savar makinesi bin dönüm alanı kapsayacak şekilde çalışıyor. İlçemizde 76 bin dönüm tarım arazisi var. 10 makine 10 bin dönüm alanı kapsayacak. Geriye kalan 66 bin dönüm alan risk altında diye düşünülmemeli. Uzun yıllar boyunca ilçemizin dolu açısında hangi bölgelerinin risk altında olduğu belli. İnşallah projelerimiz kabul edilip, makinelerimiz Finike’ye geldiğinde dolu savarları risk altındaki bölgeleri kapsayacak şekilde yerleştireceğiz” diye konuştu.

Makinelerin çalışma prensibi hakkında da bilgi veren Başkan Geyikçi, “Dolu yağışına neden olabilecek bulutlar görülmeden önce meteorolojiden sinyal gelecek.  Ve yağıştan önce halkımız arasında dolu topu olarak adlandırılan makinemiz ateşlenecek. Ve dolu yağmur olarak yere inecek. Proje onaylanırsa 2022 yılı başlarında makineler çalışır hale gelir. İlçemizin bu makineye ihtiyacı var. Hatırlanacağı gibi 2020 yılında ilçemizde dolu felaketi tarım alanlarına büyük zarar verdi. Seraların camları paramparça oldu, plastik örtüleri delindi. Ağaçlardaki portakallar zedelenmişti. Bu görüntülerinin sona ermesini ve üreticilerimizin mağdur olmamasını umut ediyoruz” dedi. 

Tarih: 14-01-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum